Long-Life Replacement Battery for Lenovo ThinkPad X13 GEN 5-21LU0072ID
Replacement battery for Lenovo ThinkPad X13 GEN 5-21LU0072ID
Product Safety Certification
3 cells 41WhBattery for Lenovo ThinkPad X13 GEN 5-21LU0072ID
  • SKULEG11670
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage11.61V
  • Capacity41Wh
  • AvailabilityIn Stock
Product Safety Certification Before placing an order, please open the computer to make sure your battery is L22B4P70 【15.48V, 54.7Wh】.
4 cells 54.7WhBattery for Lenovo ThinkPad X13 GEN 5-21LU0072ID
  • SKULEG7290
  • Voltage15.48V
  • Capacity54.7Wh
  • Number of Cells4 cells
  • Cell TypeLi-Polymer
  • AvailabilityIn Stock
Note : 15.1V and 15.48V are compatible, they are in common use.
Product Larger Images
Compatible Battery Part Numbers
    Compatible Laptop Models
    • 3.6V / 3.7V
    • 7.2V / 7.4V
    • 10.8V / 11.1V
    • 14.4V / 14.8V
    1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.