Long-Life Replacement Battery for Lenovo ThinkPad X1 CARBON GEN 13-21NS0072BG
Replacement battery for Lenovo ThinkPad X1 CARBON GEN 13-21NS0072BG
Product Safety Certification
3 cells 57WhBattery for Lenovo ThinkPad X1 CARBON GEN 13-21NS0072BG
  • SKULEG10917
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage11.7V
  • Capacity57Wh
  • AvailabilityIn Stock
Note : 11.4V and 11.7V are compatible, they are in common use.
  • 3.6V / 3.7V
  • 7.2V / 7.4V
  • 10.8V / 11.1V
  • 14.4V / 14.8V
1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.