Long-Life Replacement Battery for Lenovo ThinkPad T490S-20NX0074ML
Replacement battery for Lenovo ThinkPad T490S-20NX0074ML
3 cells 57WhBattery for Lenovo ThinkPad T490S-20NX0074ML
  • SKULEG1518
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage11.58V
  • Capacity57Wh
  • Number of Cells3 cells
  • Cell TypeLi-Polymer
  • AvailabilityIn Stock
Note : 1.11.58V and 11.1V are compatible, they are in common use. 2. This battery is not compatible with ThinkPad T490, only fits for ThinkPad T490S.
  • 3.6V / 3.7V
  • 7.2V / 7.4V
  • 10.8V / 11.1V
  • 14.4V / 14.8V
Q: Are there any maintenance tips for the daily use of Lenovo ThinkPad T490S-20NX0074ML batteries?
1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.