Long-Life Replacement Battery for Lenovo ThinkPad L16 GEN 2-21SA0036IV
Replacement battery for Lenovo ThinkPad L16 GEN 2-21SA0036IV
Product Safety Certification
3 cells 46.5WhBattery for Lenovo ThinkPad L16 GEN 2-21SA0036IV
  • SKULEG11041
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage11.31V
  • Capacity46.5Wh
  • AvailabilityIn Stock
Note : 11.31V and 11.1V are compatible, they are in common use.
Product Larger Images
Compatible Battery Part Numbers
    Compatible Laptop Models
    • 3.6V / 3.7V
    • 7.2V / 7.4V
    • 10.8V / 11.1V
    • 14.4V / 14.8V
    1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.