Long-Life Replacement Battery for Lenovo ThinkPad E16 GEN 3-21ST0036ED
Replacement battery for Lenovo ThinkPad E16 GEN 3-21ST0036ED
Product Safety Certification
3 cells 48WhBattery for Lenovo ThinkPad E16 GEN 3-21ST0036ED
  • SKULEG11036
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage11.49V
  • Capacity48Wh
  • AvailabilityIn Stock
Product Safety Certification
4 cells 64WhBattery for Lenovo ThinkPad E16 GEN 3-21ST0036ED
  • SKULEG12111
  • Voltage15.32V
  • AvailabilityIn Stock
Note : 11.1V and 11.49V are compatible, they are in common use.
    Compatible Laptop Models
    • 3.6V / 3.7V
    • 7.2V / 7.4V
    • 10.8V / 11.1V
    • 14.4V / 14.8V
    1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.