Long-Life Replacement Battery for Lenovo LOQ 17IRX10-83JH0074MH
Replacement battery for Lenovo LOQ 17IRX10-83JH0074MH
Product Safety Certification
4 cells 60WhBattery for Lenovo LOQ 17IRX10-83JH0074MH
  • SKULEG11089
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage12.92V
  • AvailabilityIn Stock
Note : 12.92V and 13.5V are compatible, they are in common use.
Compatible Laptop Models
  • 3.6V / 3.7V
  • 7.2V / 7.4V
  • 10.8V / 11.1V
  • 14.4V / 14.8V
Q: Are there any maintenance tips for the daily use of Lenovo LOQ 17IRX10-83JH0074MH batteries?
1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.