Long-Life Replacement Battery for Lenovo LEGION PRO 5 16IAX10H-83LU0037RA
Replacement battery for Lenovo LEGION PRO 5 16IAX10H-83LU0037RA
Product Safety Certification
4 cells 80WhBattery for Lenovo LEGION PRO 5 16IAX10H-83LU0037RA
  • SKULEG10960
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage15.52V
  • Capacity80Wh
  • Number of Cells4 cells
  • AvailabilityIn Stock
Note : 15.2V and 15.52V are compatible, they are in common use.
  • 3.6V / 3.7V
  • 7.2V / 7.4V
  • 10.8V / 11.1V
  • 14.4V / 14.8V
1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.