Long-Life Replacement Battery for Lenovo LEGION 5 15AHP10-83M00072FV
Replacement battery for Lenovo LEGION 5 15AHP10-83M00072FV
Product Safety Certification
4 cells 80WhBattery for Lenovo LEGION 5 15AHP10-83M00072FV
  • SKULEG10960
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage15.52V
  • Capacity80Wh
  • Number of Cells4 cells
  • AvailabilityIn Stock
Note : 15.2V and 15.52V are compatible, they are in common use.
Product Larger Images
Compatible Battery Part Numbers
Compatible Laptop Models
  • 3.6V / 3.7V
  • 7.2V / 7.4V
  • 10.8V / 11.1V
  • 14.4V / 14.8V
Q: Are there any maintenance tips for the daily use of Lenovo LEGION 5 15AHP10-83M00072FV batteries?
1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.