Long-Life Replacement Battery for Lenovo L24C3P74
Replacement battery for Lenovo L24C3P74
Product Safety Certification
3 cells 41WhBattery for Lenovo L24C3P74
  • SKULEG9594
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage11.7V
  • Capacity41Wh
  • AvailabilityIn Stock
Note : 11.4V and 11.7V are compatible, they are in common use.
Product Larger Images
Compatible Battery Part Numbers
Compatible Laptop Models
    • 3.6V / 3.7V
    • 7.2V / 7.4V
    • 10.8V / 11.1V
    • 14.4V / 14.8V
    Q: Are there any maintenance tips for the daily use of Lenovo L24C3P74 batteries?
    1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.