Long-Life Replacement Battery for Lenovo IdeaPad SLIM 3 15ARP10-83K70022BM
Replacement battery for Lenovo IdeaPad SLIM 3 15ARP10-83K70022BM
Product Safety Certification The two capacities of this battery, 50wh/60wh, are compatible.
3 cells 60WhBattery for Lenovo IdeaPad SLIM 3 15ARP10-83K70022BM
  • SKULEG10463
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage11.31V
  • Capacity60Wh
  • AvailabilityIn Stock
Note : 10.8V and 11.1V are compatible, they are in common use.
  • 3.6V / 3.7V
  • 7.2V / 7.4V
  • 10.8V / 11.1V
  • 14.4V / 14.8V
1Don't let the power drop below 10% or even run out completely.